Grzego Grzego
512
BLOG

Większość konstytucyjna

Grzego Grzego Polityka Obserwuj notkę 5

Sporo się mówi o braku większości konstytucyjnej. Kadencja po kadencji mija i takiej większości podobno nie ma, a moim zdaniem powinna być zawsze. Konstytucja, która nie ma poparcia aktualnego parlamentu powinna tracić ważność.

Jakie to powinno być poparcie? Myślę, że duże. 2/3 to wcale nie jest za wiele. Tyle powinno być wymagane nie tylko dla zmiany, ale i dla utrzymania aktualnej konstytucji. A co jeśli takiej większości nie ma? Przyznaję, że póki co nie mam gotowego rozwiązania. W każdym razie wystarczające poparcie łatwiej osiągnąć dla dokumentu bardziej ogólnego, krótkiego, klarownego. Taka konstytucja byłaby również łatwiejsza do zrozumienia dla wyborców.

Problem polega na tym, że istniejącą ustawę zasadniczą ktoś uważa za korzystną dla siebie i mimo, że pozostaje w mniejszości, będzie jej bronił wykorzystując do tego jej zapisy. I tu ujawnia się kolejna zaleta konstytucji krótkiej i łatwej w ocenie. Opozycja może zostać zmuszona do kompromisu pod presją swego własnego, ale przekonanego do zmiany elektoratu.

Aby podstawa praw była krótka i prosta, powinna - tak jak pierwotna konstytucja amerykańska - opisywać wyłącznie sposób sprawowania władzy przez suwerena (moim zdaniem powinien być nim naród).

Grzego
O mnie Grzego

To ja jestem temu winny. Gdybym był dostatecznie mądry, zaangażowany, "miał jaja" i dość charyzmy to rządziłbym dziś Polską i oczywiście czynił to dobrze. Nie robię sobie z tego wyrzutów, bo przecież wszyscy być tacy nie mogą. Robię co potrafię i czynię to na przykład tutaj. Rocznik '55, wykształcenie średnie techniczne, nie jestem członkiem ani sympatykiem żadnej partii. Zawsze uczestniczę w wyborach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka